Rozpoczęcie przygody z przedszkolem to bardzo ważny moment dla każdego Dziecka.

Wiąże się z ogromem różnorodnych emocji i przeżyć. To czas, który z pewnością zostanie bardzo dobrze zapamiętany przez większość Dzieci i który będzie stanowić dla nich emocjonalną bazę do wchodzenia w nowe sytuacje społeczne w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby adaptacja do przedszkola przebiegła w sposób wspierający, mądry i dostosowany do indywidualnych potrzeb Dziecka.

Ślub, narodziny dziecka, rozpoczęcie nowej pracy, przeprowadzka do innego miejsca, czy nawet urlop – to wydarzenia do których się przygotowujemy, organizujemy, budujemy nastawienie, tworzymy plan. Wiążą się zazwyczaj z silnymi i różnorodnymi emocjami - ekscytacją, lękiem, radością, obawami. Dla Dziecka rozpoczęcie przedszkola jest takim wydarzeniem, dlatego potraktujmy je w odpowiedzialny i wspierający sposób.


Ważne, aby Rodzice w tym czasie postarali się zorganizować sobie elastyczny czas pracy oraz skupili się przede wszystkim na procesie adaptacji, który w Chatce Poli przebiega w proponowany sposób:

Adaptację rozpoczynamy od odwiedzin Rodzica z Dzieckiem w przedszkolu tak, aby mogło poznać miejsce oraz nauczycieli, poobserwować pracę innych Dzieci.

Zapraszamy Dzieci wraz z Rodzicami co kilka dni – lub codziennie - w zależności od potrzeb i możliwości Dziecka. W tym czasie Dzieci mogą pobawić się w sali, przyłączyć do zajęć, obserwować. Wszystko przy bliskości i obecności Rodzica, którego prosimy o zajęcie miejsca w jednym z kącików sali.

Kiedy Dziecko poczuje się bezpieczne i gotowe Rodzic opuszcza salę i czeka na Dziecko poza salą. Obserwujemy wówczas jak długo pociecha jest gotowa pozostać bez Rodzica i samodzielnie uczestniczyć w zabawie przedszkolnej. Stopniowo ten czas się wydłuża.

Nadchodzi moment kiedy Dziecko jest gotowe do pozostania bez obecności Rodzica czy świadomości, że jest tuż za drzwiami. Jest to czas kiedy Rodzic może spokojnie powrócić do swoich samodzielnych zajęć.

Ważne, aby na początku pozostawiać Dziecko w przedszkolu na krótki czas i stopniowo ten okres wydłużać.


Cały powyższy proces przebiega w szczegółowym uzgodnieniu pomiędzy Rodzicami i Nauczycielami.

Wiemy, że nie zawsze Rodzic ma możliwość zapewnić Dziecku odpowiednią ilość czasu na adaptację ze względu na obowiązki zawodowe czy rodzinne. Postarajmy się jednak, aby ten okres zorganizować w maksymalnie sprzyjający dla Dziecka sposób, na miarę możliwości Rodzica. Ze swojej strony z pełnym zaangażowaniem wspieramy to ważne wydarzenie w życiu każdego Dziecka i jego Rodziny.

Proces adaptacji wspaniale opisuje Agnieszka Stein. W ciekawy i szczegółowy sposób przedstawia ścieżkę adaptacji zarówno dla Dziecka, jak i Rodzica. Gorąco polecamy lekturę tego artykułu, ponieważ jego wskazówki trafnie odzwierciedlają nasze podejście do tego ważnego procesu w życiu Małego Człowieka:

agnieszkastein.pl/akcja-adaptacja

Wyprawka/ niezbędnik
przedszkolaka

W Chatce Poli staramy się zapewnić Dzieciom wszystkie niezbędne pomoce i akcesoria, które wspierają poznawanie przedszkolnego świata.

Natomiast Rodziców prosimy o przygotowanie dla swoich Pociech rzeczy i przyborów, które ułatwią codzienne funkcjonowanie:

  • Szczoteczka do mycia zębów, pasta i kubek;
  • Wygodne, "oddychające" pantofle;
  • Plecak/worek na dodatkowe ubrania;
  • Drugi komplet ubranek na zmianę;
  • Strój do ćwiczeń gimnastycznych;
  • Piżamę (jeśli Dziecko potrzebuje drzemek);
  • Pampersy (jeśli Dziecko potrzebuje, np. do spania), wilgotne chusteczki;
  • Kalosze, kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Prosimy, aby rzeczy Dzieci były oznaczone lub podpisane.